2-6 September 2024
Forum Braga, Portugal
2-6 September 2024
Forum Braga, Portugal

Committees

Chairpersons:

  • José Maria de Teresa - University of Zaragoza (Spain)

  • Silke Buehler Paschen - TU Wien (Austria)

  • Bernardo Almeida - University of Minho (Portugal)

  • Rui Vilarinho - University of Porto (Portugal)

  • Joaquim Agostinho Moreira - University of Porto (Portugal)

Local Organizing Committee:

  • Eduardo Castro -University of Porto (Portugal)

  • Nuno Araújo - University of Lisboa (Portugal)

  • Pedro Ribeiro - University of Lisboa (Portugal)

  • Luís Rebouta - University of Minho (Portugal)

  • Rosa Baptista - University of Minho (Portugal)

  • Luís Pereira - NOVA School of Science and Technology (Portugal)

  • Arlete Apolinário - University of Porto (Portugal)

  • Bruna Silva - University of Minho (Portugal)

  • Anabela Rolo - University of Minho (Portugal)

Scientific Committee:

  • José António Paixão - University of Coimbra and Chair of SPF (Portugal)

  • Margarida Telo da Gama - University of Lisboa (Portugal)

  • Susana Freitas - University of Lisboa (Portugal)

  • Margarida Cruz - University of Lisboa (Portugal)

  • Maria Rute André - University of Aveiro (Portugal)

  • Helena Braga - University of Porto (Portugal)

  • João Pedro Araújo - University of Porto (Portugal)

  • João Lopes dos Santos - University of Porto (Portugal)

  • Fernando Nogueira - University of Coimbra (Portugal)

  • Margarida Godinho - University of Lisboa (Portugal)

  • Katharina Lorenz - University of Lisboa (Portugal)

  • Nuno Peres - University of Minho (Portugal)

  • Clivia Sotomayor - INL (Portugal)

  • Luís Carlos - University of Aveiro (Portugal)

  • Mikhail Vasilevskiy - University of Minho (Portugal)

  • Helena Vieira Alberto - University of Coimbra (Portugal)

  • Paula Vilarinho - University of Aveiro (Portugal)

  • Vitor Amaral - University of Aveiro (Portugal)

  • Laurence Ramos (Soft Matter and Biophysics section, CNRS-University of Montpellier, France)

  • Christian Enss (Low Temperature Section, University of Heidelberg, Germany)

  • Roel Dullens (Liquid Matter Section, Radboud University, The Netherlands)

  • Enrique Díez (Semiconductors and Insulators Section, University of Salamanca, Spain)

  • Amina Taleb (Surface and Interface Physics section, Synchrotron SOLEIL, Gif-sur Yvette, France)

  • Olivier Fruchart (Magnetism / EMA, Spintec CEA, Grenoble, France)

  • Julia Contreras García (EHPRG, CNRS, Sorbonne Université, France)

  • Silke Bühler Paschen (elected, University of Vienna, Austria)

  • María José Calderón (elected, Instituto de Ciencia de Materiales de Madrid, CSIC, Spain)

  • Venkata Kamalakar (elected, Uppsala University, Sweden)

  • José Lado (elected, Aalto University, Finland)

  • Laurence Noirez (elected, CEA-Saclay, France)

  • Erich Runge (elected, Technical University of Ilmenau, Germany)

  • Roberta Caruso (co-opted, EPS Young Minds, University of Naples, Italy)

  • Kees van der Beek (co-opted, CNRS, Palaiseau, France)

  • Aleksandra Szkudlarek (co-opted, University of Krakow, Poland)

  • Hannah Price (co-opted, University of Birmingham, UK)